“Katılım Ekonomisi: Yeni Zihin, Yeni İktisat” Kitabının İlk Bölümü Temel Hazıroğlu İle Müzakere Edildi

0
2375

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) bünyesinde düzenlenen ihtisas seminerleri çerçevesinde Temel Hazıroğlu’nun “Katılım Ekonomisi: Yeni Zihin, Yeni İktisat” adlı kitabının müzakeresine 1 Kasım 2017 Çarşamba günü Sosyal Bilimler Enstitüsü Toplantı Salonu’nda başlandı. Temel Hazıroğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilen seminere yoğun ilgi olduğu görüldü.

Kitabın ilk bölümünün değerlendirildiği oturumda Hazıroğlu, İslam dünyasının içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek bu durumdan kurtulmak için sosyal bilimlerin yeniden üretilmesi ve insanı merkeze alan bir tasavvur geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. “Katılım Bankası” fikrinin doğuşundan ve bu fikrin geliştirilmesi sırasında yaşanan zorluklardan da bahseden Hazıroğlu, yaratıcı düşüncenin önemine değinerek günümüz ilim adamlarının ihtiyaç duyduğu özelliğin yaratıcılık olduğunu ifade etti. Ayrıca konuşmasında ahlak temelli bir iktisat felsefesi geliştirmenin gerekliliğine vurgu yapan Hazıroğlu, bunun tüm ilim adamları için bir sosyal görev olduğunu belirtti.

Katılımcıların konuya dair soru ve eleştirilerinin de alındığı oturum, İSEFAM Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kaya’nın Hazıroğlu’na hediye kitap takdimi ve teşekkürü ile son buldu. İhtisas seminerlerinin ikinci oturumu, 29 Kasım 2017 Çarşamba günü Sosyal Bilimler Enstitüsü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek.