İSEFAM’da Devir Teslim

0
1498

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) Müdürlüğünde devir teslim töreni Yapıldı.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan İSEFAM’ın kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlere değindi ve Üniversite bünyesinde yapılan İslam Ekonomisi ve Finansı alanındaki çalışmaların önemine ve gelişimine vurgu yaptı. Yüksek lisans programıyla başlayan akademik faaliyetlerin, araştırma merkezinin kurulmasıyla birlikte hız kazandığını ve merkezin kendi ekibini yetiştiren bir yapıya dönüştüğünü dile getirdi. Bugün yapılan devir teslim ile İSEFAM bünyesinde yetişmiş araştırmacıların süreci devraldığını ve İSEFAM araştırmacılarının çalışmaları daha da ileriye götüreceğini belirtti. Son olarak yeni göreve başlayan Dr. Öğr. Üyesi H.Aslan’a başarılar diledi.

İSEFAM Eski Müdürü Prof. Dr. Mustafa Çalışır İSEFAM’daki görevi süresince beraber çalıştığı araştırmacılardan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde kurulan İslam İktisadı ve Finans Lisans Bölümü ile alanla ilgili çalışmaların yeni bir sürece girdiğini söyledi. Son olarak halefi Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aslan’a yeni görevinde başarılar diledi.

SAÜ İSEFAM Müdürü Prof. Dr. Mustafa Çalışır, İSEFAM’da düzenlenen törenle görevini SAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi İslam İktisadı ve Finans Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hakan Aslan’a devretti. Törene Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, İSEFAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hamdi Çilingir, merkez öğretim üyeleri ve personeli katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Hakan Aslan Kimdir?

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Aktüerya bölümünde, yüksek lisansını da yine Marmara Üniversite’nin İşletme bölüm Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi programında sukuk konusunda yazdığı tez ile tamamladı. Bu süreçte Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı ve 2014 yılı sonuna kadar devam etti. Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Muhasebe Finansman Anabilim Dalı’nda doktoraya başlayan Dr. Aslan, doktora tez çalışmaları için Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde bir yıl ziyaretçi araştırmacı olarak bulundu. Tekâfül konusundaki yazdığı tez ile doktor unvanı aldı. 2018 yılında İngiltere Durham Üniversitesi’nde İslami Finans Yaz Okulu’nda eğitime katıldı. 2014 yılı sonundan 2021 Haziran ayına kadar Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM)’da araştırma görevlisi olarak çalışan Dr. Aslan, 2019 Ekim – 2021 Haziran arasında aynı zamanda İSEFAM’da müdür yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2021 yılı mart ayından beri Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Katılım Esaslı Düzenleme Daire Başkanlığı bünyesinde katılım sigortacılığı konusunda çalışmalar yapmaktadır. 2021 yılı Temmuz itibariyle Sakarya Üniversitesi İSEFAM müdürü ve Siyasal Bilgiler Fakültesi İslam İktisadı ve Finans Bölüm Başkanı olarak görev yapmaya başlamıştır. Başlıca çalışma alanları İslami Sigortacılık, İslami Finans ve İslami Sermaye Piyasaları’dır.