“Dünya Tarihinin Yapısı” Kitabı Müzakere Edildi.

0
2290

İSEFAM’da Kojin Karatani’nin Dünya Tarihinin Yapısı Kitabı Müzakere Edildi!

25 Ekim 2017 tarihinde İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezinde (İSEFAM) Kojin Karatani’nin Dünya Tarihinin Yapısı adlı kitabı Doç. Dr. Bünyamin Bezci’nin sunumuyla müzakere edildi. Katılımın yoğun olduğu programda Kojin Karatani’nin dünya tarihi okumasına getirdiği yeni perspektif ele alınıp değerlendirildi.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen müzakerede Bezci, Karl Marx’ın üretim tarzları üzerinden ele aldığı dünya tarihini mübadele tarzları temeline oturtan Karatani’yi iyimser bir Marxist olarak nitelendirdi. Eleştirilebilir tarafları olmakla beraber Karatani’nin kendi içinde tutarlı bir tarih okuması ortaya koyduğunu belirten Bezci, kendisinin gelecek hakkında yazar kadar iyimser olmadığını da sözlerine ekledi.

Katılımcıların kitap hakkındaki görüşlerinin de alındığı müzakere, İSEFAM Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kaya’nın değerlendirmesi ile son buldu. Kaya, Bezci’ye ve tüm katılımcılara teşekkür ederek verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.