“Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman” Çalıştayı Gerçekleştirildi.

0
2083

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından “Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Çalıştayı” düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte SAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü  Müdürü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Kurul Üyesi Olcay Turan açılış konuşmalarını yaptı.

Finansal tasarrufta gelişmeler hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Türkiye faizsiz finans alanında geç kalmışlığı yaşıyor. Ancak yüz ağartıcı işler de yapılıyor. Özellikle 2008’den itibaren çok ciddi çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Bu alanda bazı kamu kurumları adım atmaya başladı ama göründüğü kadarıyla BDDK en hızlı adımları attı. Alana hem teknik hem de bilgi anlamında en fazla katkıyı yapan kurumların başında geliyor” şeklinde konuştu.

Geçmişten günümüze finansal tasarrufun işleyişinden bahseden BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Üyesi Olcay Turan, “Ülkemiz 2001 yılında yaşadığımız finansal kriz sonrasında önemli yapısal reformları başarı ile hayata geçirerek makro ekonomik istikrarı sağlama yolunda önemli adımlar atmıştır. Ancak ekonomik büyümenin sürdürebilmesi halen en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürdürülebilir ekonominin büyümenin önündeki engellerin başında yetersiz tasarruf oranları gelmektedir. 2001 yılından itibaren tasarruf oranlarımızda sürekli düşüş görülmüş, nihayetinde yüksek tasarruf açığı cari işlemler dengesinde bozulma meydana gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Çalıştay, Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sisteminin (TDFFS) İşleyişi, TDFFS ve Faizsiz Finans İlkeleri, TDFFS ve Atıl Fonun Kullanımı, TDFFS ve Akitler, TDFFS’nin Faizsiz Finans İlkeleri Açısından Değerlendirilmesi konulu panellerle devam etti.