Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) müdürü, araştırma görevlileri ve doktora bursiyerlerinden oluşan ekibimiz, 10 Nisan Salı günü Borsa İstanbul ve Takasbank’ı ziyaret etti.

İSEFAM Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kaya ve ekibinin ziyaretinin ilk ayağı Takasbank oldu. Takasbank Genel Müdürü Mahmut Kayacık, ekibimize Takasbank’ın etkinlik alanlarını, faaliyetlerini anlattı ve Takasbank’ın, Türkiye’de finansal piyasalarda belkemiği sayılabilecek bir konumda olduğunu belirtti. Daha sonra Takasbank Üye İşleri ve Kurumsal İletişim Bölümü Müdürü Metin Külünk’ün rehberliğinde Takasbank ve Borsa İstanbul’un konferans salonu, seans salonu ve çalışma alanları ziyaret edildi. Ekibimiz ayrıca Takasbank Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Arıkan’ı da makamında ziyaret etti. İSEFAM ekibinin İslam ekonomisi sahasındaki çalışmalarını ilgiyle takip ettiklerini belirten Arıkan, İSEFAM’ın bu gayretini takdirle karşıladıklarını ilave etti.

Ziyaretin ikinci ayağında Dünya Bankası Küresel İslami Finans Kalkınma Merkezi ziyaret edildi. Ayşe Nur Aydın ve birim yöneticisi Fatih Kazan’ın eşliğinde Merkez’in faaliyet alanları hakkında bilgi alındı. İSEFAM’ın İslami finans alanındaki çalışmalarından haberdar olduğunu belirten Kazan, olası işbirliği noktalarına değinerek geleceğe yönelik ortak faaliyet gerçekleşme konusundaki niyetlerini belirtti.

Ziyaretimizin son ayağında ise Borsa İstanbul yetkilileri ile görüşüldü. Türkiye’de finansal faaliyetlerin kalbi sayılan Borsa İstanbul’u yerinde ziyaret eden ekibimiz, kurum bünyesinde yer alan İslami finans ile ilgili departmanı da görme ve yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi sahibi olma imkanı buldu. Araştırma ve İş Geliştirme Direktörlüğünden Dr. Mustafa Yıldız eşliğinde birimin ürün geliştirme süreçleri ve faaliyetleri hakkında bilgi alındı. Yıldız, Borsa İstanbul’un ürün geliştirme konusundaki fikirlere ve önerilere açık olduklarını belirtti. Sonrasında ise Özel Pazar departmanından Adem Yakışırer, ekibimize Özel Pazar’ın faaliyet alanlarını ve iş süreçlerini anlattı. Daha sonra da Uluslararası İlişkiler ve Eğitim biriminden Mahmut Varlı, Borsa İstanbul’un İslami finans alanındaki uluslararası üyeliklerinden ve ortak yapılan faaliyetlerden bahsetti. Bu kurumlar ile Borsa İstanbul arasında yapılan ortak çalıştaylara merkezimizden temsilcilerin katılmasını ve katkı sunmasını önemsediklerini dile getirdi. Borsa İstanbul ile İslami finans sahasında akademik ve uygulamaya dönük olarak ortak çalışmalar yapma konusunda karşılıklı niyetler dile getirilerek toplantı sona erdirildi.